Tepelné čerpadlo pre komerčný objekt

Komerčné objekty vždy boli, sú a budú špecifickou oblasťou z hľadiska riešenia zdroja energie na vykurovanie, prípravu teplej vody, chladenie atď.

Treba si uvedomiť, že hovoríme o širokej variabilite objektov od nákupných centier, kúpalísk a bazénov, cez komerčné zóny, kancelárske objekty a rôzne sklady a podobné veľké objekty. Môžu sem ale spadať aj školy a budovy pre štátnu správu, aj keď nie sú komerčné.

Tieto typy objektov majú jedno spoločné – širokú variabilitu a nutnosť úspornej prevádzky. Tieto požiadavky spĺňa zemné tepelné čerpadlo Mega. Je možné ho takmer neobmedzene kaskádovať, takže nie je problém ani pokrytie tepelnej straty v rádoch MW. Tieto tepelné čerpadlá sú navrhnuté tak, aby mohli poskytovať maximálnu šírku variability pre najrôznejšie požiadavky.

Kaskádovanie jednotiek

Začneme spôsobom kaskádovania jednotiek. Pokiaľ je tepelná strata vyššia ako cca 100 kW, už nebude použitá iba jedna jednotka tepelného čerpadla, ale budú použité dve alebo viac. Tomu sa hovorí kaskádovanie jednotiek. Každá jednotka má svoj webserver a po pripojení do miestnej siete je možné jednotlivé jednotky prepojiť tak, aby o sebe vedeli. S hlavnou riadiacou jednotkou Mega je tiež možné spojiť aj staršie vývojové jednotky, ktoré sú potom riadené jednoduchším spôsobom.

systemove reseni tepelneho cerpadla mega

Hlavné funkcie tepelného čerpadla Thermia Mega

Vykurovanie

Ohľadom vykurovania je tu nespočetné množstvo možností od podlahového vykurovania, cez fancoily a radiátory, až po vzduchotechniku. Mega zvládne pokryť všetky spôsoby, a navyše ich dokáže spojiť pomocou až šiestich vykurovacích okruhov s rôznymi teplotnými spádmi.

Príprava teplej vody

Pre prípad prípravy teplej vody je možné pokryť požiadavky od minimálnych odberov až po obrovské množstvo dodanej teplej vody. To dokážeme jednak vďaka skvelej technológii Hot Gas, pri ktorej sú na ohrev teplej vody využívané prehriate pary chladiva za kompresorom, a tiež vďaka mnohým možnostiam rôznych konfigurácií systému prípravy teplej vody.

Predohrev TV v zásobníkoch veľkých objemov a následná finalizácia TV v poslednej nádrži. Ďalej príprava TV pomocou vloženého doskového výmenníka, ktorý nahrádza špirálový výmenník pre štandardný ohrev TV. Ďalšie prídavné funkcie sú riadenie cirkulačného čerpadla a riadenie zmiešavania TV na výstupe z finálnej nádrže. Tým spôsobom je možné splniť vlastne akékoľvek požiadavky na teplú vodu.

Chladenie

Chladenie je dnes takmer nutnosťou vo všetkých typoch komerčných budov, najmä tých moderne presklených, kde je enormná tepelná záťaž z oslnenia. Chladenie môže byť pasívne alebo aktívne. Tepelné čerpadlo Mega vie samozrejme kombinovať oba spôsoby chladenia a využívať z nich ten najhospodárnejší na udržanie komfortného vnútorného prostredia. Na chladenie môžu byť využité chladiace stropy, fancoily alebo sa môže chladiť aj do podláh.

Ohrev bazéna

Na ohrev bazéna je odporúčané mať túto funkciu oddelenú od ostatných funkcií – napríklad vykurovanie z dôvodu možnosti uprednostňovania a odsúvania jednotlivých funkcií. Napr. v lete síce nechcete vykurovať objekt, ale v niektorých situáciách sa hodí ohrev bazéna, keď práve bazénová voda vychladne pod určitú úroveň.

Funkcia BMS

Ďalšou funkciou Megy je BMS, čo je skratka anglického Bulding Management system, teda systém riadenia budovy. Táto funkcia je k dispozícii pri každom tepelnom čerpadle Mega. Vďaka Modbus protokolu je možné zladiť tepelné čerpadlo Mega s nadradenou reguláciou podľa požiadavky.

Neposlednou funkciou tepelného čerpadla Mega je funkcia Thermia online. Ide o vstavanú funkciu možnosti vzdialeného monitorovania tepelného čerpadla pomocou pripojenia k internetu. Vďaka tomu, že tepelné čerpadlo Mega má svoj webserver, je možné ho pripojiť na internet kdekoľvek, kde je internet k dispozícii Zistiť viac

Webinár o Thermia Mega

Popis webinára

V tomto webinári Vám predstavíme úplne výnimočné tepelné čerpadlo zem x voda, ktoré je určené predovšetkým do komerčného sektora. Toto tepelné čerpadlo má modulovaný výkon a patentovaný systém riadenia. Tepelné čerpadlo Mega nemá na trhu protivníka.

Školiteľ

14 image tomasek 2
Jan Tomášek
Riaditeľ divízie ČR + SR