Využite energiu zo Slnka na vykurovanie a chladenie vo Vašom dome

dum rez obrazek chlazeni

Slnko našu planétu ohrieva už milióny rokov a zem vďaka svojej tepelnej zotrvačnosti pôsobí ako akumulátor tepelnej energie, ktorú môžete vďaka tepelným čerpadlám využiť na vykurovanie ale aj chladenie Vášho domova. Využitím energie zo zeme znížite svoju ročnú spotrebu energie, prevádzkové náklady ale aj produkciu CO2. Ako to funguje?

Vykurovanie aj chladenie v jednom riešení

V lete aj v zime sa v zemi uchováva nízkopotenciálne teplo, ktoré udržuje pôdu na konštantných 0 – 10 °C. Tepelné čerpadlá na báze zem/voda využívajú túto voľne sa vyskytujúcu energiu, obsiahnutú v zemi a zhodnotia ju podľa Vašich potrieb na vykurovanie či chladenie domu.

Tepelné čerpadlo teda v lete odoberá nadbytočné teplo z domu, ukladá ho do zeme a tým chladí, čo je finančne výhodnejšie ako konvenčné chladenie.

Cez zimu tepelné čerpadlo naopak odoberá nízkopotenciálnu tepelnú energiu zo zeme – toto teplo je zhodnotené chladiacim okruhom tepelného čerpadla na vyšší využiteľný teplotný potenciál a potom je distribuované pomocou vykurovacej sústavy (podlahového vykurovania, radiátorov alebo fancoilov) do vnútorného prostredia domu.

Okrem kúrenia a chladenia domu zvládajú tepelné čerpadlá aj prípravu teplej vody alebo ohrev bazénu (a to aj celoročne).

Kromě topení a chlazení domu zvládají tepelná čerpadla i přípravu teplé vody nebo ohřev bazénu (a to i celoročně).

 

Prečo je to výhodné?

Vykurovanie je energeticky efektívne

Až 75 % energie, ktorú spotrebujete, je vďaka použitiu obnoviteľnej energie zo zeme zdarma.

S tým súvisia aj nižšie účty za vykurovanie

Oproti súčasnému palivu znížite prevádzkové náklady o 30 – 60 %

Takmer bezúdržbová prevádzka

Nemusíte riešiť prívod plynu, revízie komínov alebo ďalšie bezpečnostné kontroly

Prínos pre planétu

Tepelné čerpadlá ponúkajú až o 50 % nižšie emisie CO2 (v porovnaní so systémami využívajúcimi fosílne palivá) a neprodukujú žiadne tuhé znečisťujúce látky (ako je dym či popol)

Vykurovanie a chladenie v jednom

Tepelné čerpadlá ponúkajú komplexné riešenie vnútornej klímy Vášho domu – v zime Vám zakúria, ohrejú teplú vodu, v lete ochladia vnútorné priestory alebo vyhrejú Váš bazén

Využite dotáciu

Pri zaobstaraní si obnoviteľných zdrojov energie môžete využiť štátny dotačný program

Ako fungujú tepelné čerpadlá na báze zem/voda

Tepelné čerpadlá odoberajú energiu zo zeme pomocou cirkulácie nemrznúcej kvapaliny v podzemnom okruhu. Toto teplo je potom prenesené do teplovodnej vykurovacej sústavy (radiátorovej alebo podlahovej) alebo použité pre prípravu teplej vody. Tento typ poskytuje ucelené a flexibilné riešenie vykurovania a zároveň je pri nízkych vonkajších teplotách účinnejší ako tepelné čerpadlá na báze vzduch/voda.

Odber energie zo zeme prebieha buď pomocou vrtu alebo plošného zemného kolektoru:

Vertikálna podzemná slučka (vrt)

Do podložia je vyhotovený vrt (príp. niekoľko vrtov) do hĺbky 100-200 m a do nej je vložený výstroj vrtu. Pre tento variant nie je potrebný veľký pozemok alebo veľký zásah do pozemku.

Vertikální podzemní smyčka řez domem

Horizontálny (plošný) zemný kolektor

toto riešenie je vhodné, pokiaľ je vŕtanie príliš komplikované. Plošný zemný kolektor je uložený do cca 1 m pod povrchom a využíva zo zeme akumulovanú slnečnú energiu. Oproti vrtu má nižšie inštalačné náklady.

Horizontální zemní kolektor řez domem

Prečo tepelné čerpadlá Thermia od IVAR SK

Švédska spoločnosť Thermia je priekopníkom geotermálnych technológií už od roku 1973 a vďaka viac než 50 rokom skúseností je teraz špičkou v oblasti technológie tepelných čerpadiel.

V Slovenskej republike môžete zaobstarať tepelné čerpadlá Thermia prostredníctvom spoločnosti IVAR SK, ktorá zabezpečuje predaj na slovenskom trhu. Spoločnosť IVAR SK si zakladá na profesionálnom prístupe k zákazníkovi a k produktom ponúka aj rad služieb vrátane technického poradenstva.

Máte k tepelným čerpadlám Thermia nejaké otázky? Kontaktujte nás. Radi Vám poradíme.

KONTAKTUJTE NÁS
PONUKA ZADARMO

Publikované

Kategórie

Thermia